فرم‌های مورد نیاز مدارس برای هوشمندسازی آزمون‌ها و فرآیندهای اداری

معراج محمدی
۰۳ فروردین ۱۴۰ . ۲۷ دقیقه مطالعه

با فرا رسیدن سال تحصیلی جدید، مدیرها و معاون‌های مدارس درگیر کارهای تلنبارشده زیادی از جمله ثبت‌نام مدرسه، بایگانی اسناد و مدارک، آماده‌سازی فرم‌های گوناگون، و تشکیل شورای دانش‌‌آموزی و انجمن اولیا و مربیان می‌شوند. در بسیاری مواقع هم کارها با سرعت کافی انجام نمی‌گیرند و مسئولین مدرسه را تا ساعت‌ها پس از زمان کار اداری مشغول می‌کنند.

با وجود لزوم انجام گیری تمام این کارها، می‌توان سرعت و دقت فرآیندها را با به‌کارگیری شیوه‌های مدرن افزایش داد. انواع فرم آنلاین مدارس و پرسشنامه مدرسه از بهترین ابزار برای تحقق این امر هستند.

پرسشنامه‌های آنلاین و فرم‌ها با هوشمندسازی ثبت‌نام مدرسه، ثبت‌نام اردو، برگزاری انتخابات شورای دانش‌آموزی، برگزاری انتخابات انجمن اولیا و مربیان، نظرسنجی‌ها، و موارد دیگر کمک شایانی به سازمان‌دهی داده‌ها و تسریع فرآیند ثبت‌نام‌ها و نظرسنجی‌ها می‌کنند.

در این مقاله به مزایای استفاده از انواع فرم آنلاین مدارس می‌پردازیم و چندین نمونه پرسشنامه مدرسه و فرم آنلاین را معرفی می‌کنیم.

فهرست مطالب

استفاده از پرسشنامه آنلاین در مدارس چه مزیتی برای مدیرها و معاون‌ها دارد؟

با پیشرفت سرسام‌آور تکنولوژی و حرکت جهان به سمت دیجیتالی‌شدن، بیشتر حوزه‌ها سعی در هوشمندسازی فرآیندهای اداری‌شان دارند. مدارس نیز مستثنی از این قائله نیستند و می‌توانند بسیاری از پروسه‌های اداری و بایگانی اطلاعات را به کمک ابزارهای به‌روز و کاربردی پیش ببرند.

یکی از موثرترین ابزارها برای این کار پرسشنامه آنلاین و فرم آنلاین است که می‌تواند راه‌حل مناسبی برای مواجه با حجم کاری بالای مدیرها و معاون‌های مدارس باشد. برخی از نمونه‌های مختلف و پرکاربرد پرسشنامه مدرسه و فرم آنلاین مدارس عبارتند از:

 • فرم ثبت‌نام مدرسه
 • فرم انتخابات انجمن اولیا و مربیان
 • فرم ثبت‌نام اردو
 • پرسشنامه پایش سلامت دانش‌آموزان
 • نظرسنجی درباره معلم‌ها

از مزایای استفاده از انواع فرم آنلاین مدارس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مزایای استفاده از پرسشنامه برای مدارس

مدیریت بهینه اطلاعات و داده‌ها: فرم‌های آنلاین مدرسه با جمع‌آوری اطلاعات به صورت دیجیتالی و بدون استفاده از کاغذ، سرعت فرآیند دریافت و ذخیره اطلاعات را به طور قابل‌توجهی افزایش می‌دهند. در این روش، اطلاعات به طور همزمان دریافت و بایگانی می‌شوند و دیگر نیازی به دستی وارد کردن آن‌ها نیست. علاوه بر این، فرم‌های آنلاین مدرسه دسترسی به اطلاعات را نیز تسهیل می‌کنند.

تحلیل و گزارش داده‌ها: با دریافت اطلاعات ثبت‌نام و برگزاری انتخابات و نظرسنجی‌های مختلف از طریق فرم آنلاین مدارس، تحلیل داده و تصمیم‌گیری‌ها ساده‌تر می‌شوند. برای مثال، فرم نظرسنجی معلم‌ها از انواع پرکاربرد نمونه پرسشنامه مدرسه است که اطلاعات موردنیاز در خصوص معلم‌ها را به شیوه‌ای سازمان‌دهی‌شده و منظم دریافت می‌کند و شرایط برای ارزیابی دقیق‌تر و هدفمندتر را فراهم می‌سازد.

صرفه‌جویی در زمان و هزینه: وارد کردن دستی اطلاعات، استفاده از کاغذ، و پخش و جمع‌آوری فرم‌های ثبت‌نام و نظرسنجی‌ها از مواردی هستند که پروسه‌های اجرایی و اداری مدارس را بیش از اندازه طولانی و هزینه‌بر می‌کنند. فرم‌های آنلاین مدرسه به مدیرها و معاون‌ها کمک می‌کنند تا پروسه‌های اجرایی و اداری را در زمان کمتر و بدون هزینه‌های غیرضروری پیش ببرند.

ارتباط کارآمد: با بهینه‌سازی فرآیند جمع‌آوری و تحلیل داده‌ها به کمک انواع نمونه پرسشنامه مدرسه، تمام اعضای مدرسه از جمله مدیرها، معاون‌ها، و معلمین می‌توانند ارتباط ساده‌تر و کارآمدتری داشته باشند. همچنین، اثربخشی بیشتر ارتباطات اعضای مدرسه نقش مهمی در ارزیابی‌ها و تصمیم‌گیری‌ها ایفا می‌کند و موجب پیشرفت عملکرد مدرسه در زوایای گوناگون، از آموزشی تا فرهنگی، در کوتاه‌مدت و بلند‌مدت می‌شود.

چه فرم‌ها و پرسشنامه‌های آنلاینی را برای مدرسه‌ام بسازم؟

استفاده از فرم‌های آنلاین مدرسه علاوه بر اینکه به شما در صرفه‌جویی زمان و منابع کمک می‌کنند، زمینه‌های لازم برای بهبود نقاط قابل‌بهبود و پیشرفت در زمینه‌های گوناگون را فراهم می‌آورند. بدین منظور، فرم‌های آنلاین متفاوتی برای پیشبرد امور مدرسه وجود دارند که آن‌ها را می‌توان با ابزارهای موجود مانند پرسشنامه‌ها و فرم‌های آنلاین پُرس‌لاین آماده کرد.

در ادامه به معرفی انواع پرسشنامه آنلاین مدرسه می‌پردازیم.

فرم انتخابات انجمن اولیا و مربیان

خانه و مدرسه دست در دست یکدیگر بستر تعلیم و تربیت کودکان و نوجوانان را فراهم می‌آورند و ایجاد پلی میان این دو امری ضروری‌ست. از این رو، انتخابات سالیانه انجمن اولیا و مربیان همواره یکی از مهم‌ترین رویدادها در مدارس شمرده می‌شود.

با تشکیل انجمن اولیا و مربیان، بسیاری از مسائل مرتبط و مشترک بین دانش‌آموزان، والدین، و مدرسه به بحث گذاشته می‌شوند. همین امر نقش به‌سزایی در بهبود کیفیت آموزش و روابط بین مدرسه و خانه دارد و فضای سالمی برای بررسی و رفع گستره‌ای از چالش‌ها و مشکلات تربیتی، تحصیلی، و رفاهی دانش‌آموزان است.

با این همه، روند انتخابات اعضای انجمن اولیا و مربیان می‌تواند دردسرهای زیادی داشته باشد. برای نمونه، با وجود شرایط کاری فشرده بیشتر پدر و مادرها، هماهنگی برای حضور همگان در وقت معین برای شرکت در انتخابات انجمن سخت و پیچیده می‌شود. اضافه بر این، میزبانی والدین برای انتخابات حضوری می‌تواند هزینه‌های اضافی به مدارس تحمیل کند.

فرم انتخابات انجمن اولیا و مربیان راهی ساده و مطمئن برای جایگزین‌کردن سنت قبلی‌ست. با در اختیار گذاشتن لینک انتخابات انجمن، همه والدین می‌توانند با صرف چند دقیقه و از هر کجا، در روند انتخابات انجمن مشارکت کنند و بدون تحمل چالش‌های زمانی، سهم یکسانی در تصمیم‌گیری‌های مرتبط با فرزاندشان داشته باشند.

اما این تمام مزایای فرم انتخابات انجمن اولیا و مربیان نیست. چالش‌های انتخابات حضوری با اتمام رای‌گیری پای صندوق‌های رای پایان نمی‌یابد. وظیفه مسئولین بعد از برگزاری انتخابات، شمارش رای‌هاست که جدای صرف زمان زیاد، می‌تواند با خطا در شمارش آرا نیز همراه باشد.

فرم آنلاین انتخابات انجمن اولیا و مربیان این امکان را به مدارس می‌دهد تا نتایج انتخابات را بدون بروز هیچ مشکلی دریافت کنند و فرآیند انتخابات را با سرعت دوچندان پیش ببرند.

فرم انتخابات شورای دانش‌آموزی

شورای دانش‌اموزی با ایجاد فضای سالم این امکان را به دانش‌آموزان علاقه‌مند آن‌ها می‌دهد تا در فرآیندهای تصمیم‌گیری نقش ایفا کنند و مسائل متفاوت را از زاویه دیدشان بررسی و تحلیل کنند. دانش‌آموزان در کنار تقویت روحیه تیمی و توانمندی‌های مدیریتی، در روند پیشبرد فعالیت‌های سازنده مدرسه درگیر می‌شوند و مسئولیت‌پذیری را در عمل یاد می‌گیرند و تمرین می‌کنند.

فرم انتخابات شورای دانش آموزی

از این رو، انتخابات شورای دانش‌آموزی از اهمیت بالایی برخوردار است و تلاش برای مشارکت حداکثری دانش‌آموزان امری ضروری‌ست. با هوشمندسازی انتخابات شورای دانش‌آموزی به کمک فرم آنلاین، نه تنها اشتیاق دانش‌آموزان برای شرکت در انتخابات افزایش می‌یابد، بلکه شفافیت و دقت کافی در نتایج انتخابات نیز تضمین می‌شوند.

علاوه بر این، فرم انتخابات شورای دانش‌آموزی راهی به مراتب کم‌هزینه‌تر برای مدارس است. مدارس می‌توانند با استفاده از فرم آنلاین انتخابات شورای دانش‌آموزی روش سابق را کنار بگذارند و صندوق‌های رای، برگ رای، و شمارش آرا را از روند انتخابات حذف کنند.

 

انتخابات شورای دبیران مدرسه

شورای دبیران مدرسه نیز همانند دو شورای قبلی نقش کلیدی در توسعه مشارکت تمام اعضای مدرسه دارد. شورای دبیران با ایجاد فضایی سازنده به معلم‌ها و مشاورین مدرسه این امکان را می‌دهد تا در تصمیم‌گیری‌های مدرسه صدایی داشته باشند و با به‌کارگیری تجارب ارزشمندشان، در مسیر بهبود یا اصلاح رویه مدرسه و برنامه‌های آموزشی قدم بردارند.

معلم‌ها با ارتباط مستقیم و مستمر با دانش‌آموزان نه تنها بیشتر در جریان دغدغه‌های آن‌ها هستند، بلکه هسته مرکزی فرآیندهای آموزشی و پرورشی مدرسه را نیز تشکیل می‌دهند. از این رو، اهمیت عملکرد سالم و سازنده معلم‌ها در شورای دبیران امری ضروری‌ست.

از آنجایی که انتخابات شورای دبیران مدرسه نیز در بحبوحه هفته‌های ابتدایی سال تحصیلی صورت می‌گیرد، بالا بردن بازده آن زمینه را برای شروع و ادامه هر چه بهتر فعالیت‌های گوناگون مدرسه فراهم می‌سازد. برگزاری انتخابات شورای دبیران از طریق فرم آنلاین روشی موثر در تحقق این امر است.

با استفاده از فرم آنلاین انتخابات شورای دبیران مدرسه، می‌توانید در عرض چند دقیقه تمام اطلاعات کاندیداهای شورا را در فرم آنلاین قرار داده و لینک انتخابات را با شرکت‌کنندگان به اشتراک بگذارید. در این روش، علاوه بر صرفه‌جویی در زمان و منابع، افراد بیشتری در انتخابات مشارکت نشان می‌دهند.

همچنین، شفافیت و نظم در روند برگزاری انتخابات شورای دبیران از پیامدهای تضمین‌شده انتخابات آنلاین است. شما می‌توانید با استفاده از امکانات پُرس‌لاین همچون احراز هویت رای‌دهندگان فضای رقابتی انتخابات را کارآمدتر کنید و از هم‌محوری نتایج با اهداف مدرسه و استحکام پایه‌های اصلی آموزش مطمئن شوید.

فرم ثبت نام مدرسه یا دوره آموزشی

فرم ثبت‌نام مدرسه یکی دیگر از فرم‌های آنلاین کاربردی برای مدارس است. ثبت‌نام آنلاین در کنار دربرگیری تمام ویژگی‌های ثبت‌نام حضوری، مزایای بسیار دیگری هم دارد که آن را از روش مرسوم پیشین متمایز می‌سازد.

فرم ثبت نام آنلاین مدرسه

کاهش هزینه‌ها و زمان نام‌نویسی، جلوگیری از ایجاد صف‌های طولانی، و سهولت و دقت در ثبت‌نام برخی از مهم‌ترین مزایای فرم ثبت‌نام مدرسه هستند.

در فرآیند ثبت نام حضوری، ازدحام مراجعین می‌تواند فرآیند ثبت‌نام را طاقت‌فرسا کند و مشکلات دیگری نیز به دنبال داشته باشد. برای مثال، صف طولانی ثبت‌نام می‌تواند باعث عجله والدین در پر کردن فرم‌های کاعذی شود و انباشتی از فرم‌های ناخوانا برای مسئولین مدرسه باقی بگذارد. حتی در برخی موارد ممکن است تعدادی از والدین به ناچار و برای دفعات بیشتری به مدرسه مراجعه داشته باشند تا اطلاعات واردشده را اصلاح کنند.

با استفاده از فرم آنلاین ثبت‌نام مدرسه، می‌توانید به امور ثبت‌نام سرعت ببخشید و آن‌ها را به راحت‌ترین شکل ممکن پیش ببرید. علاوه بر این، بایگانی و مدیریت داده‌های حاصل از فرم‌های آنلاین ثبت‌نام بهینه‌سازی می‌شود و امور متفاوتی همچون دنبال‌کردن روند ثبت‌نام، گزارش‌نویسی، و تحلیل و دسترسی به اطلاعات ثبت‌نام دانش‌آموزان در ساختاری نظام‌مند انجام می‌پذیرند.

فرم نظرسنجی ارزیابی عملکرد معلم‌ها

طبق روال معمول مدارس در پایان ترم اول هر سال تحصیلی، نظرسنجی جامعی درباره عملکرد معلم‌ها از دانش‌آموزان انجام می‌گیرد. هدف اصلی برگزاری این نظرسنجی جمع‌آوری اطلاعات درباره عملکرد معلم‌ها از نگاه دانش‌آموزان و تلاش برای تقویت روابط دانش‌آموزان و معلم‌هاست.

برای نمونه، ممکن است درصد بالایی از دانش‌آموزان یک یا چند کلاس نسبت به شیوه تدریس و برنامه آموزشی معلمی رضایت نداشته باشند. این مسئله علاوه بر ایجاد اصطکاک در ارتباط موثر بین دانش‌آموزان و معلم، بر آمار و عملکرد کلی مدرسه نیز تاثیر منفی می‌گذارد.

فرم ارزیابی معلم‌ها از این جهت می‌تواند به پیشبرد اهداف مدرسه و حفظ کیفیت آموزشی آن کمک کند.

برخی از موارد مهم در فرم نظرسنجی ارزیابی معلم‌ها عبارتند از:

 • شیوه بیان و انتقال مطالب
 • میزان تسلط به مطالب درسی
 • تنظیم مطالب و رعایت پیوستگی دروس
 • توانایی اداره کلاس
 • استفاده مناسب از وقت کلاس

فرم نظرسنجی درباره مدیر

نقش مدیر مدرسه در لایه‌های مختلف مدرسه از اجرایی تا آموزشی بر همگان روشن است. مدیر مدرسه به کمک معاون‌ها، شورای دبیران، و انجمن اولیا و مربیان جایگاهی مهم در تصمیم‌گیری‌ها برای ایجاد محیطی سازنده برای رشد دانش‌آموزان دارد.

از این جهت، معلم‌ها، اولیا، و دانش‌آموزان با شرکت در نظرسنجی درباره مدیر مدرسه می‌توانند از عملکرد او در جریان راهبری و پیشبرد اهداف مدرسه و ارتقا سطح علمی و فرهنگی ارزیابی داشته باشند. راه‌اندازی این نظرسنجی در کنار ارزیابی مدیر مدرسه به اعتبار و شفافیت کاری او در زمینه مدیریت مجموعه‌ای چند بعدی می‌افزاید.

با این همه، لازمه صورت‌گرفتن نظرسنجی قابل‌استناد مشارکت حداکثری افراد است، و از این رو، تسهیل شرکت در نظرسنجی و بهینه‌سازی شرایط از اهمیت بالایی برخوردار است. ترتیب‌دادن نظرسنجی درباره مدیر با حضور همه اولیا، معلم‌ها، معاون‌ها، و دانش‌آموزان پیچیدگی‌های زیادی دارد و نیازمند صرف هزینه‌های جانبی متفاوتی است. در مقابل، نظرسنجی آنلاین راهی ساده، سریع، و کارآمد برای برگزاری نظرسنجی درباره مدیر مدرسه است.

در این روش، می‌توانید با آماده‌سازی فرم آنلاین پرسشنامه و استفاده از انواع سوالات و امکان بارگزاری عکس و فایل صوتی، فرآیند نظرسنجی را با سرعت بیشتری پیش ببرید، لینک نظرسنجی را بعد از آماده‌سازی در اختیار افراد قرار دهید، و نتایج نظرسنجی را به صورت سازمان‌دهی شده دریافت کنید و به تحلیل و بررسی آن بپردازید.

فرم ثبت نام اردو

ثبت‌نام اردوها به شیوه سنتی دردسرهای فراوانی دارد و بستر بروز خطاهای مختلفی‌ست. معاون در ابتدای کار برگه‌های ثبت‌نام اردو را بین بچه‌ها پخش می‌کند تا به دست والدین برسد. دانش‌آموزان نیز در ادامه موظفند برگه‌های امضاشده را به همراه وجه معین‌شده به دست معاون مدرسه برسانند.

فرم آنلاین ثبت نام اردو

این پروسه ‌علاوه بر طولانی بودن، کارآیی پایینی هم دارد. در بیشتر موارد و به دلیل محدودیت برگه فیزیکی کوچک برای انتقال اطلاعات، والدین در جریان جزئیات اردو قرار نمی‌گیرند و حتی ممکن است برگه ثبت‌نام پیش از رسیدن به دست والدین از بین برود.

سر به هوایی بچه‌ها هم بر چالش‌های این پروسه می‌افزاید. برای نمونه، دانش‌آموزی فراموش می‌کند تا برگه ثبت‌نام اردو با به والدینش بدهد یا هزینه اردو را بعد از دریافت از والدینش گم می‌کند.

فرم ثبت‌نام اردو بهترین جایگزین برای حل تمام این مشکلات است. با استفاده از فرم آنلاین ثبت‌نام اردو و ویژگی‌های متعدد فرم‌ساز پُرس‌لاین مانند آپلود عکس و درگاه پرداخت، می‌توانید تمام اطلاعات موردنیاز درباره اردو را به والدین منتقل و عکس امضا و هزینه اردو را تنها با کمک لینک فرم و در کوتاه‌ترین زمان ممکن دریافت کنید.

فرم نظرسنجی اردو

در پایان هر اردو و به منظور نظارت بر عملکرد اجرایی و کیفیت، مدارس می‌توانند از فرم نظرسنجی آنلاین اردوها استفاده کنند. در این فرم با جمع‌آوری اطلاعات متفاوت در خصوص شرایط اردو، رضایت دانش‌آموزان، و انتقادات آن‌ها می‌توانید نقاط قوت و نقاط قابل بهبود هر اردو را شناسایی و در جهت ارتقا کیفیت اردوهای بعدی لحاظ کنید.

آماده‌سازی فرم آنلاین نظرسنجی اردو و پاسخ‌دهی به آن به مراتب سریع‌تر از نظرسنجی سنتی است و علاوه بر افزایش تعداد بازخوردها، به شما کمک می‌کند تا اطلاعات را در ساختاری منظم و هوشمند دریافت و تحلیل کنید. از اصلی‌ترین بخش‌ها و سوالات فرم نظرسنجی اردو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. تجربه کلی از اردو

 • در مجموع به این اردو از ۱ تا ۱۰ چه امتیازی می‌دهید؟
 • کدام بخش‌های اردو برای شما جذاب‌تر بود؟

۲. سازمان‌دهی اردو

 • چقدر از برنامه‌ریزی اردو و حمل و نقل رضایت دارید؟
 • چه مشکلات و نقاط قابل بهبودی در خصوص برنامه زمانی اردو وجود داشت؟

۳. نظارت مسئولین

 • آیا حین اردو احساس امنیت داشتید؟
 • به عملکرد مسئولین اردو در راهنمایی و حفظ امنیت از ۱ تا ۱۰ چه امتیازی می‌دهید؟

۴. بار آموزشی اردو

 • آیا این اردو بستر مناسبی برای یادگیری و کسب تجربیات نو فراهم کرد؟
 • آیا فعالیت‌های آموزش‌محور و بازدیدهای اردو برای شما جذابیت داشت؟

پرسشنامه پایش سلامت دانش‌آموزان

پایش سالانه سلامت دانش‌آموزان یکی از وظایف مهم هر مدرسه‌ای است و کمک می‌کند تا سلامت جسمانی و روانی دانش‌آموزان در قالبی استاندارد ارزیابی شود. آنچه اهمیت پایش سلامت دانش‌آموزان را دو چندان می‌کند شناسایی هر گونه مشکل جسمی و روانی در مراحل ابتدایی‌ست که به آغاز روند درمان پیش از جدی‌شدن بیماری کمک می‌کند.

پرسشنامه آنلاین پایش سلامت دانش آموزان

با این همه، پایش سلامت دانش‌آموزان هر چند هم مهم باشد زمان و منابع زیادی از مدارس می‌گیرد و در بیشتر مواقع تا چندین روز متوالی طول می‌کشد. علاوه بر این، روند عادی کلاس‌ها نیز مختل می‌شود چرا که برای مدیریت زمان نیاز است پایش سلامت همزمان با تشکیل کلاس‌ها ادامه پیدا کند.

پرسشنامه پایش سلامت دانش‌آموزان راه‌حلی مناسب برای مدیریت بهینه این مسئله است. دانش‌آموزان می‌توانند تمام مراحل پایش سلامت به جز معاینه‌های فیزیکی را از طریق پرسشنامه آنلاین پایش سلامت دانش آموزان سپری کنند. برخی از موارد مرسوم پرسشنامه پایش سلامت دانش‌آموزان عبارتند از:

 • اطلاعات شخصی و اطلاعات تماس اضطراری
 • سابقه پزشکی: سابقه عمل جراحی، سابقه بستری شدن در بیمارستان، آلرژی، سابقه بیماری مزمن، و سابقه بیماری روحی
 • واکسیناسیون: در این بخش می‌توانید برنامه واکسیناسیون دانش‌آموزان را با در نظر گرفتن سن و مقطع تحصیلی مشخص و تاریخچه واکسیناسیون هر دانش‌آموز را دریافت کنید. این بخش به شما کمک می‌کند تا در صورتی که برخی دانش‌آموزان یک یا چند واکسن را در زمان موعد نزده باشند، برنامه مشخصی برای تکمیل برنامه واکسیناسیون دانش‌آموزان داشته باشید.
 • مصرف داروهای خاص
 • محدودیت‌های رژیم غذایی
 • آلرژی‌ها
 • علائم بیماری فعلی
 • میزان فعالیت جسمانی
 • میزان استفاده از موبایل و کامپیوتر

پرسشنامه ارزیابی استعداد دانش‌آموزان

اگر چه برخی از مدارس با برگزاری آزمون ورودی در مسیر گزینش هوشمندانه‌تر دانش‌آموزان برای فراهم‌سازی فضایی رقابتی و هدفمندتر گام برمی‌دارند، اما بیشتر اوقات و به طور طبیعی دانش‌آموزان یک مدرسه و حتی یک کلاس در زمینه‌های مختلف میزان توانمندی و استعداد یکسانی ندارند.

ارزیابی استعداد دانش آموزان با فرم آنلاین

این مسئله وقتی مشکل‌ساز می‌شود که انتظارات و خواسته‌های معلم‌ها و مشاورین از همه دانش‌آموزان و در همه سطوح و دروس به یک اندازه باشد. علی‌رغم گستردگی این نگرش، برخورد مناسب با تفاوت عملکرد دانش‌آموزان در زمینه‌های گوناگون با در نظر گرفتن ویژگی‌های فردی هر دانش‌آموز رقم می‌خورد.

استفاده از پرسشنامه ارزیابی استعداد دانش‌آموزان شیوه‌ای مرسوم و معتبر برای شناسایی توانمندی‌های فردی و شخصی‌سازی روند آموزش برای هر دانش‌آموز است. به کمک به این پرسشنامه، می‌توانید درکی صحیح و قابل‌استناد از استعدادها، علایق، و توانمندی‌های هر دانش آموز داشته باشید.

فرم ارزیابی استعداد دانش‌آموز پُرس‌لاین با ارائه طیف وسیعی از سوالات به شما این امکان را می‌دهد تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن هر دانش‌آموز را ارزیابی و نتایج را در قالب جدول و چارت بررسی و تحلیل کنید.

در این شیوه ارزیابی، مدیریت زمان دست خودتان است؛ بنابراین، می‌توانید در کمال آرامش ارزیابی دانش‌آموزان را پیش ببرید تا نتایج حاصل‌شده کمترین فاصله را با واقعیت داشته باشند. حاصل نهایی ارزیابی استعداد نه تنها به شما در بهبود شیوه آموزش و برخورد با دانش‌آموزان کمک می‌کند، بلکه با مشخص‌کردن زودهنگام یا به موقع استعداد دانش‌آموزان می‌توان مسیر شغلی آینده آن‌ها را نیز متصور شد و به سمت آن حرکت کرد.

پرسشنامه‌های روانشناسی مانند تست اضطراب مدرسه فیلیپس

رشد علمی دانش‌آموزان بدون در نظر گرفتن رشد شخصیتی و بلوغ فکری و روانی آن‌ها به درستی صورت نمی‌گیرد و اگر هم بگیرد، می‌تواند پیامدهای مخربی در آینده نزدیک یا دور به همراه داشته باشد. درصد بالایی از دانش‌آموزان به واسطه فشار زیاد از سمت رقابت بالای علمی در مدرسه یا شرایط سخت‌گیرانه در خانه (و یا هر دو!) در معرض اضطراب شدید قرار دارند.

وضعیت پراضطراب دانش‌آموزان مخصوصا در دوران امتحانات شدت می‌گیرد و در صورت کنترل نشدن می‌تواند تاثیر مستقیم و غیرمستقیم بر وضعیت روحی و روانی دانش‌آموزان و نمرات آن‌ها داشته باشد. از این رو، نظارت بر شرایط روانی دانش‌آموزان و تلاش در جهت سبک‌کردن بار روانی برای آن دسته از دانش‌آموزان پراسترس از وظایف مهم مسئولین مدرسه است.

پرسشنامه اضطراب مدرسه فیلیپس یکی از معروف‌ترین پرسشنامه‌های روانشناسی مربوط است. در این تست ۲۶ سواله موارد مختلفی از جمله توانایی کنترل هیجان زمان امتحانات و ذهنیت دانش‌آموزان از فضای رقابتی مدرسه مشخص می‌شود. در ادامه، می‌توان در خصوص ویژگی‌های رفتاری و روانشناختی دانش‌آموزان تخمینی زد و بر اساس آن، برنامه‌های جانبی مانند جلسات مشاوره یا مسابقه خواندن کتاب‌های روانشناسی مناسب را ترتیب داد.

انواع تست و امتحان مانند تست تیزهوشان یا آمادگی کنکور

اهمیت برگزاری امتحانات و تست‌های متعدد تیزهوشان و آمادگی کنکور در شناسایی دانش‌آموزان نمونه و سطح بالاست. با شناخت مناسب از توانمندی‌های ذهنی و همینطور تمایل دانش‌آموزان به طی کردن مراتب پیشرفته علمی، می‌توان برنامه آموزشی مناسب‌تری برای تمامی طیف‌های دانش‌آموزان آماده و اجرا کرد.

افزون بر این، می‌توان به والدین اطمینان خاطر داد که تمام دانش‌آموزان در برنامه آموزشی صحیح قرار می‌گیرند و روند آموزشی آن‌ها بدون اعمال فشار ذهنی و در چارچوبی هدفمند پیش خواهد رفت. با این همه، برگزاری این آزمون‌ها ممکن است صرف اقتصادی برای مدارس نداشته باشد، چرا که وقت و منابع زیادی برای برگزاری، تصحیح اوراق، وارد کردن نتایج، و تحلیل و مقایسه نتایج می‌گیرد.

آزمون‌ساز پُرس‌لاین شیوه‌ای کاربردی برای برگزاری انواع امتحانات تیزهوشان و آمادگی کنکور است و با ارائه قابلیت‌های متفاوت مانند احراز هویت شرکت‌کنندگان، ترتیب تصادفی سوالات، و زمان‌بندی آزمون به شما این امکان یک یا چند آزمون را همزمان و با حضور هزاران شرکت‌کننده برگزار کنید.

در پایان هر آزمون نیز، نتایج آزمون طبق کلید آزمون تعیین و برای شما و شرکت‌کنندگان در آزمون ارسال می‌شود.

انواع مسابقه مانند مسابقه کتاب‌خوانی

رسالت مدارس پرورش و تربیت دانش‌آموزان است و آموزش طبق برنامه درسی تنها بخشی از آن را شامل می‌شود. یکی از موثرترین اقدامات تکمیلی در راستای رشد دانش‌آموزان، مسابقات مختلف مانند مسابقه نویسندگی و کتاب‌خوانی است.

مسابقه کتاب‌خوانی فضای مناسبی برای یادگیری و توسعه فردی دانش‌آموزان می‌سازد و باعث تقویت انگیزه آن‌ها برای استمرار در کتاب‌خوانی می‌شود. با استفاده از پرسشنامه آنلاین مسابقه کتاب‌خوانی، می‌توانید بدون صرف هزینه و منابع از مزیت‌های مسابقه کتاب‌خوانی بهره‌مند شوید و همچنان دانش‌آموزان را به سمت کتاب‌خوانی مستمر سوق دهید.

پُرس‌لاین با گردهم‌آوری تمام امکانات موردنیاز برای برگزاری مسابقات مختلف مانند مسابقه کتاب‌خوانی، ابزاری کاربردی برای معاون‌های مدارس است. با استفاده از امکان احراز هویت پاسخ‌دهندگان از اعتبار آزمون اطمینان حاصل کنید، مسابقه را با مشخص کردن سوالات، زمان پاسخ‌دهی، تعریف امتیاز هر سوالات بسازید، و تصحیح آزمون را به عهده پُرس‌لاین بگذارید.

علاوه بر این، می‌توانید با استفاده از قابلیت ارسال ایمیل‌های اطلاع‌رسانی، نتایج آزمون را برای شرکت‌کنندگان ارسال کنید.

فرم استخدام معلم و کارورز

استخدام معلم و کارورز معمولا پروسه‌ای زمان‌بر برای مدارس است چرا که شاخصه‌های گوناگونی در انتخاب کاندیدهای مناسب دخیل هستند. نیروهای تازه باید با اهداف و ساختار آموزشی مدرسه هم‌سو باشند تا بتوان چشم‌انداز همکاری موثر و بلندمدت با آن‌ها متصور شد.

فرم آنلاین استخدام معلم و کارورز راهی سریع و مورد اطمینان در پیشبرد فرآیند استخدام معلم و تایید صلاحیت آن‌هاست. به کمک فرم استخدام معلم و کارورز می‌توانید تمام اطلاعات موردنیاز را از داوطلبان دریافت کنید و با تحلیل داده‌ها، مقایسه و تحلیل دقیق‌تری داشته باشید و بهترین گزینه‌ها را انتخاب کنید.

برخی از موارد فرم استخدام معلم و کارورز عبارتند از:

 • اطلاعات شخصی
 • تحصیلات
 • تجربیات کاری
 • مهارت‌ها
 • گواهینامه‌ها

با استفاده از امکانات گوناگون پُرس‌لاین مانند آپلود فایل، می‌توانید عکس و رزومه داوطلبان را نیز دریافت کنید و پیش از مصاحبه، مراحل ابتدایی پروسه استخدام معلم و کارورز را از راه دور و بدون صرف منابع پیش ببرید.

فرم نظرسنجی کارگاه‌های آموزشی

اگر چه برنامه درسی وزارت آموزش و پرورش طیف وسیعی از موضوعات را در برمی‌گیرد، اما به بسیاری از مسائل مهم مانند مهارت‌های یادگیری، دانش اقتصادی، سواد رسانه‌ای، و مهارت‌های هنری توجه چندانی نمی‌کند. از این رو، برگزاری کارگاه‌های آموزشی می‌تواند در رشد فکری و آماده‌سازی دانش‌آموزان برای مواجه صحیح با مسائل گوناگون نقش مفیدی ایفا کند.

یکی از مناسب‌ترین شیوه‌ها برای ارتقا کیفیت کارگاه‌های آموزشی و به دنبال آن، ترویج مشارکت در فعالیت‌های فوق‌برنامه و کارگاه‌های آموزشی، برگزاری نظرسنجی آنلاین است. با استفاده از فرم نظرسنجی آنلاین کارگاه‌های آموزشی، می‌توانید لایه‌های متفاوت کارگاه‌ها از جمله نقاط قوت و نقاط قابل بهبود، شیوه تدریس مدرس، ارتباط محتوا با موضوع، انسجام برنامه محتوایی، و جامعیت و اثربخشی محتوا کارگاه را بررسی و تحلیل کنید.

کاربردهای پرس‌لاین برای مدارس و موسسه‌های آموزشی چیست؟

انعطاف‌پذیری و سهولت استفاده فرم‌های آنلاین آن‌ها را به یکی از پرکاربردترین ابزارها برای مدارس و موسسه‌های آموزشی تبدیل کرده است. پُرس‌لاین علاوه بر این ویژگی‌ها و با اضافه‌کردن ده‌ها امکانات دیگر می‌تواند ابزار شماره یک مدیرها، اساتید، و معاون‌ها مراکز آموزشی برای آماده‌سازی و برگزاری انواع مختلف آزمون‌ها، ثبت‌نام‌ها، و نظرسنجی‌ها باشد.

استفاده پرس لاین در مدارس

از انواع امکانات فرم‌های آنلاین پُرس‌لاین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برگزاری چندین آزمون با هزاران شرکت‌کننده
 • احراز هویت شرکت‌کنندگان در آزمون
 • تصحیح خودکار آزمون آنلاین
 • ارسال خوکار کلید آزمون و نتیجه به آزمون‌دهندگان
 • قابلیت استفاده از طیف لیکرت

در هر حال حاضر، پُرس‌لاین انتخاب اول صدها مدرسه و موسسه آموزشی برای ساختن انواع فرم و پرسشنامه در زمینه‌های مختلف است. در ادامه به بررسی کاربردهای پرسشنامه آنلاین و نحوه استفاده مدارس از خدمات پُرس‌لاین می‌پردازیم:

برگزاری آزمون با آزمون‌ساز پُرس‌لاین

مدارس و موسسه‌ها بسته به رویکردهای آموزشی‌شان آزمون‌های متعددی طی یک سال تحصیلی برگزار می‌کنند که بارزترین آن‌ها آزمون‌های میان‌ترم و پایان‌ترم است. تعدد آزمون‌ها و تست‌هایی به جز آزمون‌های میان‌ترم و پایان‌ترم می‌تواند هزینه زیادی برای مراکز آموزشی داشته باشد و علی‌رغم ضرورت برگزاری این آزمون‌ها از آن‌ها صرف‌نظر شود.

آزمون‌ساز پُرس‌لاین با دیجیتالی‌کردن فرآیند آماده‌سازی و برگزاری آزمون، محدودیت‌های مدارس و موسسه‌های آموزشی را در ارزیابی مستمر علمی دانش‌آموزان به حداقل می‌رساند. با استفاده از آزمون‌ساز پُرس‌لاین، فرآیند طرح سوال و برگزاری آن بسیار ساده‌تر می‌شود و دیگر نیازی به تصحیح اوراق نخواهد بود. همچنین، امکان برگزاری امتحانات آنلاین از راه دور یا در محل، دست مدیرها و معاون‌های مدارس را برای انتخاب شکل نهایی برگزاری امتحان باز می‌گذارد.

برگزاری نظرسنجی با فرم‌های نظرسنجی پُرس‌لاین

با وجود اهمیت نظرسنجی‌های مختلف درباره عملکرد مدیرها و اساتید، مدارس با چالش‌های متعددی برای ترتیب‌دادن نظرسنجی حضوری مواجه هستند که ممکن است بعضا به لغو برنامه‌ها بیانجامد. آماده کردن فرم کاغذی و هزینه پرینت، انجام هماهنگی‌های لازم برای حضور اولیا و اساتید در زمانی مشخص، هزینه‌های احتمالی پذیرایی از شرکت‌کنندگان، و بررسی فرم‌های نظرسنجی ناخوانا از مشکلات نظرسنجی حضوری هستند.

فرم‌های آنلاین نظرسنجی پُرس‌لاین با ساده‌سازی این پروسه و با ارائه قالب‌های جذاب نه تنها مشکلات نظرسنجی سنتی را رفع کرده بلکه با سازمان‌دهی خودکار نتایج نظرسنجی، مرحله بررسی و تحلیل هر نظرسنجی را نیز ساده‌تر و کار‌آمدتر کرده‌اند.

مدارس و موسسه‌های آموزشی می‌توانند بدون صرف هیچ هزینه‌ای از فرم‌های آماده نظرسنجی پُرس‌لاین بهره ببرند یا فرم نظرسنجی خودشان را بسازند. افزون بر این، با ارتقا حساب کاربری خود به حرفه‌ای یا سازمانی می‌توانید از امکانات بیشتری نظیر افزودن شرط به پرسشنامه، جلوگیری از ثبت چندباره پاسخ، و سفارشی‌سازی صفحه تشکر برای شخصی‌سازی بیشتر فرم‌های نظرسنجی خود استفاده کنید.

آماده‌سازی فرم‌های ثبت‌نام با فرم‌ساز پُرس‌لاین

هوشندسازی پروسه‌های مختلف ثبت‌نامی از دیگر مواردیست که پرسشنامه‌ها و فرم‌های پُرس‌لاین را به یکی از پرکاربردترین ابزارهای مورداستفاده مدارس و موسسه‌های آموزشی تبدیل کرده است، و علت اصلی آن، چالش‌های فراوان در پروسه‌های ثبت‌نامی مختلف از جمله ثبت‌نام مدرسه، ثبت‌نام اردو، و ثبت‌نام کارگاه‌های آموزشی‌ است.

مدارسی که با پرس لاین کار می کنند

همپوشانی زمان کاری والدین و مدارس و صف‌های طولانی ثبت‌نام از اصلی‌ترین دغدغه‌های هر دو طرف است، چرا که فرآیند ثبت‌نام را بیش از اندازه سخت می‌کند و احتمال بروز خطا و نیاز به مراجعه‌های دوباره را بالا می‌برد. در مقابل، فرم‌های آنلاین ثبت‌نام پُرس‌لاین با هوشمندسازی این پروسه، راهی امن و کارآمد برای طی‌کردن مراحل ثبت‌نام است و برای بسیاری از مدارس و موسسه‌های آموزشی جایگزینی کارگشا بوده است.

افزون بر این، فرم‌های آنلاین ثبت‌نام اردو و کارگاه‌ها این امکان را به شما می‌دهند تا تمام اطلاعات موردنیاز درباره اردوها، کارگاه‌های آموزشی، و کلاس‌های فوق‌العاده را به همراه هر نوع پیوست مانند عکس، فیلم، یا فایل پی‌دی‌اف در فرم ثبت‌نام قرار دهند و والدین را از آن مطلع سازید. در ادامه می‌توانید با استفاده از امکان درگاه پرداخت و آپلود عکس، امضای والدین و هزینه اردو یا کارگاه آموزشی را از راه دور دریافت کنید.

ارزشیابی اساتید، مدیر، و دانش‌آموزان

تعیین رویکردهای مشخص برای رسیدن به اهداف و دستاوردهای موردنظر یکی از پایه‌های اساسی برنامه‌های کلی مدارس است.،اما همه قضیه نیست.

اجرای برنامه‌های تکمیلی در خصوص ارزیابی مستمر یا مقطعی نیز جایگاه مهمی در روند پیشبرد اهداف مدارس است چرا که با مشخص‌کردن وضعیت مدیر، معاون‌ها، معلم‌ها، و دانش‌آموزان نشان می‌دهد که برنامه‌های مدرسه، مهارت‌های اجرایی و مدیریتی مسئولین، و ظرفیت و توانمندی دانش‌آموزان تا چه اندازه هم‌سو هستند.

از این رو، فرم‌های ارزشیابی اساتید، مدیر، و دانش‌آموزان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است چرا که علاوه بر ارزیابی وضعیت تمام افراد مدرسه، به شما کمک می‌کند تا با شناسایی نقاط قابل‌بهبود و بررسی علت‌های موفقیت در عملی‌کردن برخی برنامه‌ها بتوانید تغییرات بزرگ و کوچکی را در قالب طرح‌های جدید و متناسب با وضعیت مدرسه ایجاد کنید.

پُرس‌لاین در این مسئله هم مدارس را تنها نمی‌گذارد. به کمک فرم‌های ارزشیابی پُرس‌لاین دیگر نیازی ندارید تا زیر بار هزینه‌های اضافی و چالش‌های دیگر برای برگزاری انواع نظرسنجی و ارزشیابی بروید. تنها کافیست تا پرسشنامه مدرسه خود را آماده کنید، لینک آن را با افراد به اشتراک بگذارید، و نتایج را به صورت سازمان‌دهی‌شده دریافت و تحلیل کنید.

کدام مدارس و موسسه‌های آموزشی از پُرس‌لاین استفاده می‌کنند؟

در حال حاضر، خدمات پُرس‌لاین در بسیاری از مدارس، موسسه‌های آموزشی، و دانشگاه‌ها مورد استفاده قرار گرفته است و موفق بوده تا ثبت‌نام‌ها و بسیاری دیگر از فرآیند‌های اداری را تا ۸۰ درصد تسریع ببخشد.

دکتر نوید نظافتی، مدیر گروه مدیریت دولتی دانشگاه شهید بهشتی، از کاربرین خوش‌ذوق پُرس‌لاین درباره پرسشنامه‌های پُرس‌لاین و امکانات اختصاصی آن می‌گوید:

«پُرس‌لاین، ساخت و توزیع پرسشنامه آنلاین را جذاب و حرفه‌ای و تحلیل داده‌ها را ساده می‌کند. فکر می‌کنم از این پس، دانشجویانی که از پُرس‌لاین استفاده نمی‌کنند، مثل کسانی هستند که در مسابقه اتومبیل‌رانی، پیاده می‌دوند.»

چرا پرس لاین

شما هم می‌توانید در این مسابقه اتومبیل‌رانی از پیاده‌روی دست بکشید و با انتخاب انواع مختلف فرم آنلاین مدارس در مسیر هوشمندسازی فرآیندهای ثبت‌نامی، آزمون‌ها، نظرسنجی‌ها، و انتخابات شورا و انجمن با مراکز آموزشی برتر همراه و از افزایش بازده کاری مدرسه‌تان بهره‌مند شوید.

 

نتیجه‌‌گیری

از ثبت‌نام تا برگزاری آزمون‌های تیزهوشان تا نظرسنجی‌ها همه فرآیندهای مهم اما زمان‌بری هستند که معاون‌های مدارس را درگیر می‌کنند و تعدد و همزمانی آن‌ها می‌تواند زمینه بروز خطا یا عدم تناسب کارها با برنامه‌های کلی مدرسه را ایجاد کند. اما با حرکت مدارس و موسسه‌های آموزشی به سمت هوشمندسازی بسیاری از فعالیت‌ها و فرآیندهای اجرایی و اداری، تعداد کاربرهای انواع فرم آنلاین مدارس و پرسشنامه‌ها روز به روز افزایش می‌یابد.

پُرس‌لاین به شما این امکان را می‌دهد تا با استفاده از قابلیت‌های گوناگون بتوانید انواع فرم‌های آنلاین در ثبت‌نام مدرسه، ثبت‌نام اردو، برگزاری آزمون‌های تیزهوشان و آمادگی کنکور، انتخابات شوراها و انجمن‌ها، پایش سلامت و ارزیابی استعداد دانش‌آموزان، نظرسنجی‌ها، و موارد مشابه دیگر را در سریع‌ترین زمان ممکن بسازید و از نتایج منظم آن‌ها حداکثر بهره را ببرید.

علاوه بر این، فرم‌های آنلاین به شما کمک می‌کنند تا مدیریت بهینه‌تری در زمان و منابع مدرسه‌تان داشته باشید، انسجام کارهای مدرسه را حفظ کنید، روابط سازنده میان دانش‌آموزان، کادر مدرسه، و اولیا برقرار کنید، و در مسیر پیشرفت همه افراد در مدرسه پیش بروید.

ارسال نظر

Privacy Preference Center